Mediacja jest postępowaniem w pełni dobrowolnym, może odbywać się wyłącznie, gdy obie strony konfliktu wyrażą na to zgodę.
Kolejną istotną zasadą jest poufność. Wszystko o czym rozmawiamy na spotkaniu mediacyjnym jest poufne i objęte tajemnicą mediacji. Okoliczności, które zostaną ujawnione w toku mediacji, propozycje ustępstw, czy inne oświadczenia nie będą mogły być skutecznie powołane przed Sądem.
Do poufności zobowiązany jest zarówno Mediator, jak również obie strony sporu. W konsekwencji – mediator nie może zostać przesłuchany w charakterze świadka w postępowaniu sądowym, na okoliczności, o których dowiedział się przy prowadzeniu mediacji.
Mediator jest osobą bezstronną, co oznacza, że nie przystępuje do żadnej ze stron konfliktu, nie wydaje rozsądzających ocen, nie narzuca rozstrzygnięcia problemu. Pomaga poprowadzić rozmowę tak, aby Strony samodzielnie osiągnęły porozumienie i zdefiniowały jego warunki.
Mediator jest także neutralny wobec toczącego się sporu, nie jest w niego w żaden sposób zaangażowany, czy też zainteresowany określonym rozstrzygnięciem.
Postępowanie mediacyjne nie jest sformalizowane, ma swobodną formę, polegającą głównie na dyskusji.
Przedstawione aspekty sprawiają, że warto rozważyć postępowanie mediacyjne, jako alternatywę dla postępowania sądowego.