Pomoc prawna w sprawach rozwodowych.
Sprawy rozwodowe zwykle wiążą się z silnymi przeżyciami. Rozstanie małżonków wymaga jednocześnie uporządkowania wielu spraw związanych np. z opieką nad dziećmi, sprawami majątkowymi, wspólnymi zobowiązaniami.
Należy pamiętać, że o rozwodzie może orzec wyłącznie sąd. Nie ma innej drogi rozwiązania małżeństwa, jak złożenie pozwu rozwodowego w sądzie okręgowym. W toku postępowania rozwodowego sąd bada, czy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia pomiędzy małżonkami, czy ustała pomiędzy nimi:
- więź emocjonalna,
- więź fizyczna,
- więź gospodarcza.
Jeżeli oboje małżonkowie wyrażą na to zgodę- Sąd nie będzie oceniał, który z małżonków jest winny rozstania. W innym wypadku Sąd jest zobligowany rozstrzygnąć kwestie winy. Warto przy tym wspomnieć, że wina jest niestopniowalna- co oznacza, że Sąd nie rozpatruje tego, kto bardziej zawinił. Sąd ocenia, czy któraś ze stron wyłącznie zawiniła, czy też wina leży po obu stronach (ale nie musi leżeć „po połowie”).
Adwokat od spraw rodzinnych, sporządzi pozew rozwodowy- wykazując wskazane powyżej zagadnienia. W procesie rozwodowym niezbędna będzie także rozprawa, na której Sąd przesłucha małżonków oraz wskazanych przez nich świadków. W czasie rozprawy wsparcie, jakie udziela doświadczony adwokat, jest nieocenione.
Pomoc adwokata w sprawie rozwodu nie rozpoczyna się jednak dopiero w sądzie.
Równie istotny, co etap sądowy jest etap przed złożeniem powództwa.
Każda sprawa to zupełnie inna historia, dlatego też podchodzimy do każdej indywidualnie.
Nasza kancelaria pomaga Klientom ułożyć plan działania, tak aby w możliwym zakresie uniknąć stresujących sytuacji. Starannie przeprowadzony etap przedprocesowym pozwala na ustalenie wielu kwestii (np. w zakresie alimentów, kontaktów z dziećmi) bez władczej ingerencji Sądu.
Wspólnie z Klientem ustalamy właściwą drogę dochodzenia roszczeń alimentacyjnych oraz ich właściwą wysokość.
Podział majątku wspólnego
Z chwilą rozwodu pomiędzy małżonkami ustaje wspólność ustawowa małżeńska (chyba, że już wcześniej strony zawarły umowę, bądź sąd orzekł rozdzielność majątkową). Podział majątku obejmie te jego składniki, które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki, jak również, co do zasady- równe udziały w majątku wspólnym.
Na wstępie sprawy o podział majątku należy ustalić jego skład. Podział majątku wspólnego zmierza do określenia, komu przypadną jego określone elementy czy strony będą zobowiązane do spłat lub dopłat.
Podział majątku- przy porozumieniu obu stron- można przeprowadzić bez ingerencji sądu- w drodze umowy. W przypadku, kiedy jednym ze składników jest nieruchomość- taka umowa musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.
Jeżeli jednak pojawi się spór – czy to w zakresie ustalenia składu majątku, jego wartości lub tego kto przejmie dany składnik na własność etc.- podziału majątku dokonuje sąd.
Nasza kancelaria prawna udziela wsparcia zarówno w ugodowym podziale majątku, jak również kompleksowo wspierając swoich klientów na drodze sądowej.